At the end of the group stages, 9 of Sundays Well’s 11 teams have qualified for the knockout stages of the event. Unfortunately, the first team to lose in these stages was Eileen’s grade 3 team, they lost to a strong Douglas in the round of 16 in very tough weather conditions.  The following teams are now due to play in the quarter finals on February 24th.

  • Aylmer’s G1 team will play Rushbrooke (away)
  • Valerie’s G3 team will play Nenagh A (away)
  • Jenny’s G4 team will Ballinlough (home)
  • Mark’s G4 team will play Tralee (away)
  • Mag’s G5 team will play Whitechurch (away)
  • Karen’s G6 team will play Catholic Institute (home)

 

Sunday’s Well has 11 teams in Winter League competition this year. The results in the group stages were as follows

Weekend 11 (3rd February)

  • Donal’s G3 team beat Douglas 3-1
  • Valerie’s G3 team lost to Douglas 1-3
  • Eileen’s G3 team drew with Crosshaven 2-2
  • Tom’s G3 team drew with Nenagh 2-2

Weekend 10 (27th January)

  • Sinead’s G2 team beat Ballinlough 3-1
  • Jenny’ G4 team drew with Rushbrooke 2-2
  • Mark’s G4 team beat Crosshaven 3-1
  • Karen’s team beat Kinsale 4-0
  • Kevin’s team beat Mallow 4-0

Weekend 9 (20th January)

  • Aylmer’s G1 team beat Limerick 4-1
  • Valerie’s G3 team drew with Kinsale 2-2
  • Eileen’s G3 team lost to Ballinlough 4-0
  • Tom’s G3 team lost to Limerick 3-1
  • Mag’s G5 team beat Lakewood 4-0

Weekend 8 (13th January)

  • Sinead’s G2 team lost to Carrigaline 4-0
  • Mark’s G4 team lost to Nenagh 1-3
  • Jenny’s G4 team drew with St Anne’s 2-2
  • Kevin’s G6 team beat Dromahane 4-0

Weekend 7 (6th January)

  • Aylmer’s G1 team lost to Douglas 3-2
  • Valerie’s G3 team beat Limerick 3-1
  • Eileen’s G3 team beat Clonakilty 3-1
  • Donal’s G3 team beat Monaleen 3-1
  • Mag’s G5 team drew with Nenagh 2-2

Weekend 6 (16th Dec)

  • Mark’s G4 team drew with Lakewood
  • Kevin’s G6 team beat Kinsale 3-1

Weekend 5 (9th Dec)

  • Valerie’s G3 team drew with Douglas 2-2
  • Eileen’s G3 team drew with Crosshaven 2-2
  • Donal’s G3 team beat Douglas 3-1
  • Jenny’s G4 team beat Kinsale 4-0 
  • Karen’s G6 team beat Lakewood 3-1

Weekend 4 (2nd Dec):

  • Sinead’s G2 team lost 3-1 to Ballinlough
  • Tom’s G3 team drew 2-2 with Nenagh
  • Mark’s G4 team beat Crosshaven 4-0
  • Jenny’s G4 team drew 2-2 with Rushbrooke
  • Kevin’s G6 team beat Mallow 3-1
  • Karen’s G6 team beat Kinsale 4-0

Weekend 3 (25th Nov):

  • Aylmer G1 team lost to Limerick 5-0
  • Eileen’s G3 team drew 2-2 with Ballinlough
  • Valerie’s G3 team beat Kinsale 4-0
  • Toms G3 team lost to Limerick 3-1
  • Mags G5 team drew 2-2 with Lakewood

Weekend 2 (18th Nov)

  • Sinead’s G2 team lost 4-0 to Carrigaline
  • Mark’s G4 team lost 4-0 to Nenagh
  • Jenny’s G4 team beat St Anne’s 3-1
  • Kevin’s G6 team beat Dromohane 4-0

Weekend 1 (11th Nov)

  • Aylmer’s G1 team beat Douglas 3-2
  • Sinead’s G2 team drew with St Anne’s 2-2
  • Valerie’s G3 team beat Limerick Lawn 3-1
  • Eileen’s G3 team beat Clonakilty 3-1
  • Donal’s G3 team drew with Monaleen 2-2
  • Mags’s G5 team lost to Nenagh 3-1

The 11 teams were selected by a selection committee, they are composed as follows:

  • Mixed Grade 1 captained by Aylmer Barrett Jnr, includes Mary Claire McCarthy, Abby Hayes and Dave Hannam.
  • Ladies Grade 2 captained by Sinead McClew, includes Ann Rose Purdon, Sandra Higgins and Maura McCarthy.
  • Ladies Grade 3
    • Team A captained by Valerie Carroll,  includes Joanne O’Keeffe, Claire Fennell and Niamh Horgan Deasy
    • Team B captained by Eileen Daly, includes Eva McArdle, Dara Carberry, Helen McCarthy
  • Mens Grade 3
    • Team A captained by Donal Johnson, includes Niall O’Sullivan, Dave Carroll and Jeroon Proos
    • Team B captained by Tom Reidy, includes Johnie McCarthy, Daniel Joyce and Krishna Santhanham
  • Ladies Grade 4 captained by Jenny Kenefick, includes Elaine Merry, Deirdre Buckley and Emily O’Donoghue
  • Mixed Grade 4 captained by Mark Nolan, includes Chris McCusker, Liz Brosnan and Carol-Ann O’Shea
  • Mixed Grade 5 captained by Mags Kelleher, includes Gill Kelleher, Peter Nolan and Ciaran O’Connor
  • Ladies Grade 6 captained by Karen Kenneally, includes Debbie Dunlea, Muriel Mulhaire and Emma Neville
  • Mixed Grade 6 captains by Kevin Busby, includes Kevin Mannix, Carole Nolan and Diane Nangle